ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس چیست؟

ویدئو کنفرانس فناوری است که افراد درمکانهای مختلف با فواصل مختلف را قادر می سازد تا صوت و تصویر همدیگر را به صورت زنده دریافت نموده و همانند جلسات حضوری با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل نطر نمایند.ویدئو کنفرانس می تواند با امکانات افزوده دیگری همانند تبادل اسناد و مدارک اشتراک در تهیه مدارک ارسال عکسها و … نیز همراه باشد.

مزایای ویدئو کنفرانس:

صرفه جوئی در زمان :

با استفاده از این سیستمها و بوجود آوردن امکان برقراری جلسات ویدیویی به صورت زنده، صرفه جوئی قابل توجهی در وقت صورت خواهد گرفت، بطوریکه زمان صرف شده برای انجام کار همان زمان اختصاص داده شده به کنفرانس ویدیویی است و زمانهای تلف شده برای اخذ بلیط ، ویزا، سفر ، اقامت و رفع خستگیهای ناشی از سفر حذف خواهد گردید.

صرفه حوئی در هزینه ها:

با استفاده از ویدئو کنفرانس و امکان برقراری جلسات بدون نیاز به جابجائی فیزیکی افراد، صرفه جوئی فوق العاده ای در هزینه ها صورت خواهدگرفت .در واقع هزینه هایی همچون رفت و آمد ، تهیه سالن ، پذیرایی و … خواهد گردید.

طبق آمار بیش از ۸۰ درصد از مشتریان بزرگ سیستمهای ویدئو کنفرانس در سطح دنیا اظهار داشتند که طی کمتر از ۶ ماه پس از خرید تجهیزات ویدئو کنفرانس ، هزینه های سرمایه گذاری روی این تجهیزات را جبران نموده اند.

دیگر مزایا:

–       برقراری سریع یک همایش یا کنفرانس در موارد اضطراری

–       برقراری ارتباط زنده با تمام نقاط جهان

–       تسریع در تصمیم گیری

–       امکان حضور  در جلسات متعدد طی یک روز کاری

–       سهولت دسترسی به اعضا و امکان مشارکت بیشتر مدیران، متخصصان یا اعضای تصميم گیرنده در جلسات

–       بررسی سریع پیشنهادها، نتایج حاصله و نظرات

–       رفع مخاطرات ناشی از سفر

–       استفاده بهینه از منابع انسانی و مدیریت آنها

–       دسترسی سریع به اطلاعات ،مدارک و یافته ای علمی

–       سرعت در امداد رسانی

–       گسترش فرهنگ کار تیمی

کاربرد های ویدئو کفرنس

حضور در جلسات از طریق ارتباط زنده تصویری(Video conferencing))

یکی از رایج ترین موارد استفاده از سیستمهای ویدئو کنفرنس ، برقراری ارتباط زنده تصویری بین نقاط مختلف جغرافیائی می باشد.ویدئو کنفرانس این امکان را می دهد تا بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافیائی ، به صورت زنده در جلسات شرکت نموده و بدین گونه در وقت، هزینه های سفر،اقامت و … صرفه جوئی نمود. بدین ترتیب دیگر فواصل جغرافیائی مانع از شرکت فرد یا افرادی که حضور آنها در جلسه لازم به نظر می رسد نخواهد گردید بعلاوه از آنجا که اکثر سازمانها شرکتها دانشگاهها و … در سطح جهان مجهز به این تکنولوژی پیشرفته ارتباطی هسنتد برقراری ارتباط با انها نیز به آسانی مقدور خواهد بود.ارتباطات تصویری بین المللی می تواند تاثیر بسزایی در افزایش سرعت انجام کارها کاهش هزینه ها و … داشته باشد.

آموزش از راه دور

یکی از کاربردهای کلیدی فن آوری ویدئو کنفرانس ،آموزش از راه دور می باشد. این سیستم ،ارتباط بین استادان و دانشجویان را در هر نقطه ای که باشند مقدور می سازد و از هزینه ای تحصیلی همچون سفر ، حق التدریس و … می کاهد. با استفاده از صفحه لمسی ، سیستم ردیابی صدا ،به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش، و قابلیت ارسال و دریافت دیتا در این سیستمها کیفیت آموزش نیز در سطح بالایی حفظ خواهد شد استادان و شرکتهای آموزش در هر جایی از دنيا که باشند می توانند از این طریق  دانشجویان خود را آموزش داده و در پایان دوره پس از برگزاری آزمون گواهینامه مربوطه را اعطا نمایند.

پزشکی از راه دور

یکی از پر کاربردترین استفاده های ویدئو کنفرانس در علم پزشکی درمان از راه دور میباشد

با استفاده از این تکنولوژی پیشرفته ، امکان انتقال اطلاعات بیمار عکسهای رادیولوژی نتایج آزمایشات نوار قلب و کنترل تجهیزات پزشکی توسط پزشک از راه دور فراهم میگردد.

با اين شیوه پزشکان می توانند کمیسیون پزشکی با پزشکان متخصص برگزار کنند و بیمار خود را در هر نقطه جغرافیائی معاینه و درمان نمایند.

حراست ویدئويی

یکی دیگر از کاربردهای این تکنولوژی پیشرفته ارتباطی، حراست تصویری است با استفاده از این تکنولوژی نظارت تصویری مکانهای مختلف از هر نقطه بدون در نظرگرفتن موقعیت جغرافیائی آنها مقدور می باشد. کیفیت فوق العاده صدا و تصویر و امکاناتی نظیر حرکت افقی و عمودی دوربین درشت نمایی دید در شب انواع هشداردهنده ها (دود،رطوبت، لرزش، حرکت) و همچنین (امکان کنترل تمام نقاط با هر فاصله) از یک نقطه واحد و حتی امکان اشتراک و الحاق تصویر و صدای نقاط مختلف در کنفرانسهای ویدئویی و بسیاری از امکانات دیگر استفاده از این سیستم را بسیار مطلوب می سازد.

ديگر كاربردها :

  • شرکت در سمینارها و کنفرانسهای مهم داخلی و خارجی
  • قضاوت از راه دور شامل: ارسال پرونده و مشاوره با کارشناسان حقوقی و فنی، شرکت زندانیان در جلسات دادگاه از طریق ویدئو کنفرانس
  • بازرگانی و تجارت از راه دور شامل: بازاریابی،معرفی محصولات و خدمات تبادل اسناد مالی عقد قرارداد و خدمات پس از فروش
  • مشاروه از راه دور
  • شرکت در مناقصه ها و مزایده های بین المللی
  • گزارش از راه دور شامل: تبادل نظر و ارائه گزارش به مدیران در مورد پروژه های برون شهری مانند سد سازی ،معدن و غیره

اجزای شبکه ویدئو کنفرانس 

پایانه:

پایانه یا ترمینال تنها جزء ضروری شبکه ویدئو کنفرانس می باشد پایانه شامل تمام اجزائی است که کاربر برای ارتباط ویدئو کنفرانسی نیاز دارد . این اجزا شامل کدک (مهمترین جزء ترمینال محسوب میگردد) برای کد گذاری و کد گشایی اطلاعات ، دوربین برای دریافت تصویر ، میکروفون برای دریافت صدا، صفحه نمایش برای نمايش تصویر، بلند گو براي  پخش صدا و امکانات اختیاری دیگر مثل تخته وایت برد دیجیتال براي استفاده در کاربردهای آموزش از راه دور می باشد.

ترمینالهای ویدئو کنفرانس از نظر حجم کاربرد به سه دسته تقسیم می شوند:

ترمینالهای Desktop

این ترمینالها مناسب برای کاربرد های انفرادی و شامل تمامی تجهیزات لازم برای ارتباط ویدئو کنفرانس می باشند.

ترمینالهای Set-top

Set-top ها پر فروش ترین سری ترمینالهای ویدئو کنفرانس در سطح دنیا و مناسب برای کنفرانسهای گروهی با حجم متوسط تا بالا می باشند. این ترمینالها شامل تمامی تجهیزات لازم برای ارتباط ویدئو کنفرانس به جز صفحه نمایش و بلند گو هستند

ترمینالهای Rollabout

این سری از ترمینالها مناسب برای کنفرانسهای گروهی متوسط و بزرگ می باشند و شامل تمامی تجهیزات لازم برای بر قراری ارتباط ویدئو کنفرانس از قبیل کدک، دوربین، صفحه نمایش ، میکروفون و بلندگو هستند.

شکل ذیل اجزای یک ترمینال ر ابه صور جداگانه نمایش می دهد.

MCU

MCU یا واحد کنفرانس چند نقطه ای جزئی از شبکه ویدئو کنفرانس می باشد که امکان برقراری ارتباط همزمان بین بیش از دو پایانه ر افراهم می آورد. MCU شامل دو بخش MC(Multipoint Contoller) و MP (Multipoint Processor) است . MC وظیفه کنترل و مدیریت کنفرانس و MP وظیفه ادغام و سوییچ کردن جریان های ویدئویی و صوتی رسیده از پایانه ها را بر عهده دارد.MCU به طور منطقی یجزئی جدا در شبکه ویدئو کنفرانس به شما ر میرود ولی ممکن است از نظر فیزیکی ، ادغام شده در یک ترمینال باشد.این گونه MCU ها توانایی برقراری ارتباط بین ۳ تا ۷ پایانه را دارا هستند و به طور معمول پاسخگوی نیاز اکثر کاربران می باشند . در صورت وجود نیاز به ظرفیت بیشتر از روش Cascade کردن MCU ها و یا از MCU های خارجی استفاده میشود.

دروازه بان

وقتی تعداد پایانه های ویدئو کنفرانس در شبکه زیاد می شود نیاز به دروازه بان ضروری به نظر می رسد. دروازه بان وظایفی از قبیل ترجمه آدرس، کنترل دسترسی، تصدیق هویت، مدیریت پهنای باند و… را به عهده دارد. در شبکه ویدئو کنفرانس که دروازه بان وجود داشته باشد ارتباط پایانه ها با یکدیگر و با واحد کنفرانس چند نقطه ای (MCU ) الزاما” از طریق دروازه بان انجام می شود. به قسمتی از شبکه که توسط دروازه بان مدیریت می شود حوزه یا Zone اطلاق میگردد.

دروازه راه:

جزئی اختیاری از شبکه ویدئو کنفرانس است که امکان برقراری ارتباط پایانه های ویدئو کنفرانس در شبکه های نامتجانس را فراهم می آورد . در واقع دروازه راه ها می توانند بین پایانه های دو یا چند نوع شبکه ارتباطی مختلف، ارتباط برقرار کنند.